Skip to content
 
Latvijas anime blogs
Latvijas anime blogs
  • < Skaidrojošā vārdnīca >
Twitter
  • < Skaidrojošā vārdnīca >

Piedāvāju jums nelielu ieskatu, iespējams, vienā no zināmākajām sci-fi animēm, proti, Ghost in the Shell sērijā.

Seriāla darbība notiek 2030. gadā. Pasaule ir piedzīvojusi pamatīgas pārmaiņas un robeža starp virtuālo un fizisko pasauli ir teju zudusi. Cilvēki ir izgudrojuši un ieviesuši praksē daž ne dažādus implantus un lielu daļu no cilvēkiem padarījuši par kiborgiem. Šie implanti uzlabu visus cilvēka atribūtus, bet diemžēl tiem līdzi nāk viena pamatīga problēma. Implanti padara cilvēkus līdzīgu datoriem, kas nozīmē, ka ir iespējams ielauzties cilvēku smadzenēs un tos pārprogrammēt. Ar šāda veida stāstu arī sākas Ghost in the Shell stāsts.


Nosaukums: Ghost in the Shell
Gads: 1995
Garums: 83 min
Žanrs: Zinātniskā fantastika, Spriedze

Ghost in the Shell sērijas aizsākums. Filma, kas definē visu Ghost in the Shell(turpmāk GitS) vidi. Man nav īpaši daudz ko teikt sižeta sakarā, jo tas tika izklāstīts ievadā.

Pati anime ir ļoti laba. Pēc tās noskatīšanās sapratu kāpēc GitS ir guvis tādu atzinību. Animācijas stils ir samērā vecmodīgs, bet tas ir detalizēts un lielu prieku sagādā vērot GitS vidi, jo tā ir detalizēta un pārdomāta. Tieši vide un radītā atmosfēra ir viens no galvenajiem GitS trumpjiem. Diemžēl filmas formāts neļauj tajā iegrimt dziļāk un tas arī, iespējams, ir viens no iemesliem kāpēc tika izveidots GitS seriāls.


Nosaukums: Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Gads: 2002/2003
Garums: 26 sērijas
Žanrs: Zinātniskā fantastika, Spriedze

Septiņus gadus pēc pirmās filmas parādīšanas, dienas gaismu ieraudzīja Gits seriāls. Tas skatītāju iepazīstināja ar jauniem tēliem un notikumiem. Jāpiezīmē, ka seriāls nav filmas tiešs turpinājums, tas ir bāzēts GitS universā un tajā darbojas tie paši tēli, bet notikumi ir citi.

Vizuālajā un audio noformējumā nekas daudz nav mainījies. Atmosfērā ir saglabājusies tā pati un tā ir loti laba lieta.

Šajā seriālā parādās jauni tēli. Īpašu lomu spēlē jaunie roboti Tachikomas. Lai arī viņu loma ir komiska, tie atspoguļo tādu interesantu fenomenu. Laikā, kad cilvēki zaudē savu cilvēcību un ir spiesti cīnīties par savu individualitāti, roboti spēj atrast savu individualitāti tādejādi kļūstot cilvēcīgāki.

Manuprāt, lielākais seriāla trumpis ir sižets. Veidotāji ir izvēlējušies ļoti interesantu pieeju šim jautājumam. Viņi sadalīja seriālu divās daļās. Viena daļa atspoguļo it kā nesaistītus incidentus. Otra daļa atspoguļo galveno sazvērestību un tās norisi. Varētu likties, ka individuālie incidenti ir domāti laika aizpildīšanai, bet tas tā nav, jo tie spēlē vitālu lomu izpratnes radīšanā par to kā lietas darbojas Gits universā.


Nosaukums: Ghost in the Shell 2: Innocence
Gads: 2004
Garums: 100 min
Žanrs: Zinātniskā fantastika, Spriedze

Tiešs turpinājums pirmajai Gits filmai. Jau no filmas ievada kļuva skaidrs, ka skatos kaut ko īpašu.

Tā vien liekas, ka veidojot šo filmu autori gāja uz visu banku un izveidoja filmu tādu kādu viņi vēlētos. Rezultātā dienas gaismu ieraudzīja meistardarbs, kura vienīgais trūkums ir tas, ka filma ilgst tikai 100 minūtes.

Gits 2 ir mākslas darbs vairākas jomās. Animācija ir vienkārši lieliska. Pat mūsdienās liela daļa no animācijas filmām nespēj piedāvāt tik augstvērtīgu animāciju. Filma piedāvāja gandrīz tik pat lielu baudījumu maņām kā Kara no Kyoukai filmas. Nav jau arī nekāds brīnums. Pie muzikālā noformējuma atkal bija ķēries Kenji Kawai un dizaina ziņā Masamune Shirow bija dota brīva vaļa, kas rezultējās vienkārši fantastiskā nākotnes vides vizualizācijā.

Otra lieta, kas ir pelnījusi īpašu atzinību ir sižets un tēlu savstarpējie dialogi. Man būs grūti piemeklēt otru tādu animi, kas 100 minūtēs būs pamanījusies iepildīt tik pamatīgu filozofisko domu un tik daudz atsauču uz filozofiem, dzejniekiem un literāriem darbiem. Tas viss kopumā rada samērā sirreālu, bet ļoti patīkamu sajūtu. Vienīgā nelaime ir tā, ka skatītajam, kas nevēlēsies sekot un domāt līdzi tam, kas notiek uz ekrāna, būs visai pagrūti saprast tur notiekošo.


Nosaukums: Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG
Gads: 2004/2005
Garums: 26 sērijas
Žanrs: Zinātniskā fantastika, Spriedze

Seriāls ir tiešs turpinājums Ghost in the Shell: Stand Alone Complex. Arī šoreiz stāsts grozīsies ap politiku un indivīdiem.

Arī šoreiz stāsts tiks izklāstīts tāpat kā pirmajā daļā ar it kā nesaistītu incidentu un tieši saistītu notikumu palīdzību. Skatoties šo seriālu guvu lielu baudījumu no tā momenta, kad trūkstoši mīklas gabaliņi sakrita vajadzīgajās vietās un tu sāc saprast kādi spēki diriģēja uz ekrāna notiekošo. Kārtējo reizi GITS parāda sevi kā vienu no tam animēm kuru būtu jāņem kā izcilas stāstniecības piemēru.

Nākošā patīkamā lieta bija tā, ka veidotāji beidzot atklāja vairāk par vienu no seriāla galvenajiem varoņiem, proti, Motoko. Tika parādītas vairākas ainas no viņas pagātnes, kā arī vairāki viņas personības aspekti. Par spīti tam, man Motoko, kā jau visas sievietes, ir un paliek enigma.

Animācija un skaņas izpildījums nav tik labs kā filmās, bet per to sūdzēties nebūtu taisnīgi, jo animācija ir līmenī un izteiktas kļūdas tajā nevar tik viegli pamanīt. Pietiekoši liels skaitlis no pēdējo gadu animēm varētu daudz ko pamācīties no GITS attiecībā uz vides dizaina nozīmi animācijā.


Nosaukums: Ghost in the Shell: Stand Alone Complex – The Laughing Man
Gads: 2005
Garums: 160 min
Žanrs: Zinātniskā fantastika, Spriedze

Principā šī filma ir gandrīz trīs stundu garš pārstāsts par to, kas notika iekš GITS: SAC.

Filmā tika iekļautas tikai tās epizodes, kas bija tieši saistītas ar GITS: SAC centrālo sižetu, tādejādi tika izlaist pamatīgs daudzums visai svarīgas informācijas. Tieši izlaistā informācija bija tas faktors, kas manās acīs GITS: SAC padarīja par lielisku darbu. Skatoties The Laughing Man mani nepameta sajūta, ka tajā kaut kas trūkst un sižetā ir pārāk daudz robu.

Par animāciju ir grūti komentēt. Pēc filmas noskatīšanās nelikās, ka tā būtu izteikti labāka par seriālā esošo, bet tas arī nav vajadzīgs, jo seriāla animācija bija pietiekoši laba.

Vēlos piezīmēt tikai vienu faktu. Ja kāds izvēlēsies noskatīties šo filmu un neskatīties seriālu viņš zaudēs vienu no svarīgākajiem faktoriem, kas padara GITS SAC par tik vērā ņemamu animi, proti, tēlu un attēlotā universa dziļumu. Vienkārši nav iespējams sapakot informāciju, kas tika izklāstīta ~520 minūšu garumā nieka 160 minūtēs.


Nosaukums: Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG – Individual Eleven
Gads: 2006
Garums: 161 min
Žanrs: Zinātniskā fantastika, Spriedze

Tas pats stāsts, kas ar The Laughing Man filmu. Veidotāji ~3h ir mēģinājuši ielikt GITS: SAC 2nd GIG centrālo sižetu. Rezultāts ir praktiski tāds pats kā ar The Laughing Man. GITS ir zaudējis daļu no sava šarma.

Šoreiz gan man likās, ka animācija ir saņēmusi uzlabojumus dažās vietās. Pāris vietās arī sižets bija pamainīts, lai skatītājs vispār būtu spējīgs saprast iemeslu dažu tēlu rīcībai.

Diemžēl šī filma neatainotajā materiālā ir zaudējusi krietni vairāk nekā tās priekštecis. Skatīties jau var, bet seriāls, tomēr ir daudz pārāks.


Nosaukums: Ghost in the Shell: Stand Alone Complex – Solid State Society
Gads: 2006
Garums: 105 min
Žanrs: Zinātniskā fantastika, Spriedze

Var teikt, ka šis ir GITS SAC noslēdzošais darbs. Tā ir filma, kas attēlo notikumus krietnu laiciņu pēc notikumiem GITS SAC 2nd GIG, kad Motoko ir pametusi vienību un darbojas uz savu roku. Arī šoreiz animēs sižets grozīsies ap samērā sarežģītām lietām.

Ir grūti Solid State Society salīdzināt ar GITS SAC seriāliem, jo vienkārši nav iespējams iebāzt tik daudz informācijas un radīt tādu sižeta dziļumu nieka 105 minūtēs. Tāpēc, man liekas, ka šī filma ir labāka par Laughing Man un Indivdual Eleven, bet nav tik laba kā seriāli.

Kā vienmēr vizuālā un audio izpildījuma ziņā nav īsti kur piesieties. Viss ir līmenī.


Nosaukums: Ghost in the Shell 2.0
Gads: 2008
Garums: 83 min
Žanrs: Zinātniskā fantastika, Spriedze

Ghost in the Shell 2.0 ir uzlabota pirmās filmas versija. Šie uzlabojumi izpaužas nedaudz pārfrāzētos tēlu dialogos un pāris ainas ir pārnestas pilnībā uz 3D.

Cik noprotu šīs filmas mērķis bija atjaunot skatītāju interesi GITS universā un piesaistīt jaunus skatītājus, kuriem, iespējams, pirmās filmas animācija likās nepievilcīga un novecojusi. Man ir grūti teikt vai šis mērķis tiek sasniegts. Nevaru noliegt, ka animācija, par spīti tam, ka tai ir savi trūkumi, ir labāka kā pirmajā filmā, bet stilistika ir saglabājusies tā pati.

Otra vieta, kuru ir skārušas pamatīgas izmaiņas ir skaņa. Filma tika gandrīz ieskaņota no jauna. Rezultāts ir viegli pamanāms, skaņa ir patiešām laba.

Ja man būtu jāizvēlas kuru versiju skatīties, es visticamāk izvēlētos 2.0 dēļ labāka izpildījuma. Protams, ja esat kārtīgs GITS fans, vienmēr pastāv iespēja skatīties abas filmas un meklēt atšķirības.

Pēc visu GITS daļu noskatīšanās verdikts ir tikai vienas, lai ko arī jūs no GITS neizvēlētos skatīties, tas būs tā vērts. Manuprāt, vislabākās GITS daļas ir abas GITS filmas. Tās nu noteikti vajadzētu noskatīties. Ja nav slinkums, tad ļoti ieteicams būtu noskatīties arī abus seriālus un Solid State Society. Laughing Man un Individual Eleven gan skatīties īsti nav vērts, ja ir redzēts seriāls. Katrā gadījumā GITS ir vārds kuru derētu iegaumēt visiem zinātniskās fantastikas faniem neatkarīgi no tā kādā formātā jūs saņemat savu zinātniskās fantastikas devu.


Diskutēt otaku.lv forumā (Ghost in the Shell: Innocence)
Diskutēt otaku.lv forumā (Ghost in the Shell: Stand Alone Complex – Solid State Society)

Share this post

Author: Maitenieks

Post navigation

PreviousPrevious post:Dance In The Vampire BundNextNext post:Kiddy GiRL-AND

Saistītās ziņas

Mob Psycho 100
1.05.2017
How to Cosplay 101 – Otrs skatījums
12.02.2017
Vai garāks ir labāks? Plastic Nee – San
18.05.2015
Top 10 Anime Swordsman
25.04.2015
“Hamatora” un “Re: Hamatora”
16.04.2015
Great Teacher Onizuka (GTO)
13.04.2015

2 Comments

  1. Euu says:
    9.04.2010 at 15:55

    Šitais patiešām labs. Domāju ka Tu par visiem šiem šederviem nekad neuzrakstīsi vienkopus.

  2. Dzonis says:
    10.04.2010 at 14:18

    v2.0 likās pamatīgs sviests. Un tie 3D “uzlabojumi” paņēma diezgan daudz nost no pirmās filmas sajūtas. Laikam onkam/izplatītājiem/kamnuturtāspožāidejaradās sagribējās papildināt maka saturu.

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published.

clear formPost comment

Laipni lūgtum animeblog.lv !!
Meklēt:
Kategorijas
  • Anime
  • Cits
  • Filmas
  • J-spēles / VN
  • Japāna
  • Manga
  • Pasākumi / Notikumi
  • Ziņas / Jaunumi
Pēdējie komentāri
  • DanielBeado on < Skaidrojošā vārdnīca >
  • flatters on < Skaidrojošā vārdnīca >
  • depository on < Skaidrojošā vārdnīca >
  • sycophant on < Skaidrojošā vārdnīca >
  • Valentin Worthen on Lucky ☆ Star
Tagi
īsmetrāžas šausmas Anime asinis atmiņas zudums bailes cīņas dīvaina animācija detektīvs drāma Ecchi fantāzija Harēms horror ikdienas dzīve karš komēdija mīlas trīsstūris mīlestība mūzika maģija mecha militārisms nākotne noslēpums pārdabisks spēks pēc-apokaliptika pagātne paralēlā pasaule pieaugušajiem piedzīvojumi roboti romantika sci-fi sekss sezonas apskats skaista animācija skolas gaitas slepkava spēle spriedze tehnoloģijas traģēdija vampīri vardarbība
Copyright @2017 animeblog.lv. Visas tiesības aizsargātas