Mezopotāmijas ielejā arheologi ģēnija Terumiči Madokas vadībā uziet senas kapenes, kuras, kā izrādās ir Babilonijas puscilvēka, pusdieva Gilgameša atdusas vieta. Tā, kā tā ir pasaules mēroga arheoloģiska sensācija, tad tur pat, izpētes nolūkos, tiek uzcelts milzīgs komplekss, saukts par Dieva Vārtiem (Heaven’s Gate). Drīz vien kļūst skaidrs, ka Dieva Vārti aiz sevīm slēpj ne tikai mīklas, bet arī briesmas, un zinātnisko kompleksu tiek nolemts slēgt. Tomēr pagūt to izdarīt neizdodas, jo kompleksā notiek kāda nezināma spēka izraisīts sprādziens, kas izmaina pasauli – vēlāk šo atgadījumu nosauc par Twin X.
Nosaukums: “Gilgamesh”
Norādes, reitingi: MyAnimeList (6.95), AniDB (6.49), ANN (6.3)
Studija: Group TAC
Gads, kurā anime rādīta Japānā: 2003-2004
Sēriju skaits: 26
Režisors: Masahiko Murata (režisējis arī Jinki:Extend un Shikabane Hime, strādājis pie daudzām citām animēm)
Seriāla pamatā ir Shotaro Ishinomori 1975 gada manga ar tādu pašu nosaukumu.
Augstāk aprakstītais īstenībā ir tikai fons tam, kas notiek seriālā, jo tā pamatdarbība notiek apmēram 10 gadus pēc Twin X incidenta (Twin X tāpēc, ka tas notika desmitajā oktobrī). Visu pasauli incidenta rezultātā aptver dīvaina magnētiska rakstura anomālija, kas debesis pārklāj ar spogulim līdzīgu plānu slāni, kurā atspoguļojas zeme ar tās pilsētām, upēm mežiem un visu citu. Pasaule ir pagrimusi, daudzas pilsētas ir sagrautas, visur apkārt grausti, ir drūms un bieži līst lietus. Pirmajā sērijā varam sekot līdzi diviem pusaudžiem – Tatsujam Madokam un viņa māsai Kijoko Madokai. Kā jau var nojaust, viņi ir Terumiči Madokas bērni, kuru māte ir nesen mirusi un atstājusi viņus pavisam vienus, turklāt ar lielu dzīvokļa īres parādu, kura dēļ tos vajā mafija. Bēgot no tās, pusaudži patveras pamestā mājā, kur sastop kādas nezināmas organizācijas biedrus. Vēl brīdis – un abi pusaudži tiek ierauti cīņā starp sastaptajiem pārcilvēkiem un vēl kādu spēku… Pārcilvēki lido pa gaisu, šķiežas ar spēku, kas viegli sagrauj mājas un asfaltā rada iespaidīgas bedres. Vispār uzvedas, kā pienācīgā superspēku šounen seriālā pienākas. Beigu beigās brālis ar māsu nonāk pie augstprātīgas, aukstas un bezjūtīgas (no pirmā acu uzmetiena!) dāmas, kurai vārds – Verdenbergas grāfiene. Kopā ar grāfieni dzīvo vēl trīs pusaudži – Isamu, Fuko un Toru, kas ir apveltīti ar dynamis – superspēku, ko pirms kāda laika varēja novērot cīņā ar nezināmo organizāciju.
Un tas ir tikai pats sākums. Šī anime patiešām zaigo tajā ziņā, ka tā spēj savās 26 sērijās iespiest saturīgu stāstu, veselu miriādi ar personāžiem, kā arī pastāstīt par to pagātni un par to, kādi mērķi viņus virza. Personāži turklāt nav vienkārši iedzīvotāji ar savām parastājām dzīvēm – gandrīz tie visi ir izcietuši dažādas pakāpes psiholoģiski destruktīvus notikumus un to personības acīmredzami ir cietušas no tiem. Lai gan seriālā sarunu ir vairāk nekā cīņu un citu aktivitāšu, kur var iztikt bez vārdiem, garlaicīgi nepaliek gandrīz ne mirkli. Pamazām, kā grāmatā, lapa šķiras pēc lapas un skatītājam atklājas aizvien jauni un jauni fakti par Twin X un to, kā šā brīža notikumi saistās ar negadījumu pirms desmit gadiem. Atklājas gan jaunajā pasaulē esošais spēku izvietojums, gan to pagātne un motīvi. Kā galvenais animes jautājums un virzošais spēks uz seriāla beigām ir saprotams arvien skaidrāk – vai cilvēce ir pelnījusi eksistēt? Vai tai vēl ir cerība mainīties un izdzīvot? Lai gan tajā pašā laikā ir arī skaidrs, ka tai pusei, kura uzskata, ka cilvēcei ir jādod vieta jaunai civilizācijai, kura būs labāka, stiprāka un morāli daudz spēcīgāka, piepalīdz spēks, kuram lemt šādu jautājumu īsti nav morālu tiesību (t.i. ārpuszemes saprāts). Seriāla beigas ir ļoti asiņainas, dramatiskas un vispār nomācošas, tomēr pašas, pašas beigas man patika un pārsteidza. Lai gan, jāpiebilst, ka labākajās nopietnās/brainfuck japāņu animācijas tradīcijās, tā īsti nevarēja saprast, kāds tad beigu beigās bija modernās Gilgameša sāgas atrisinājums. Es, noskatoties seriālu, sapratu vienu, pie tam diezgan skaidri. Tomēr, palasot internetā animes aprakstus un recenzijas, viedokļi atšķīrās no manējā par 180 grādiem.
Tomēr seriālam bija arī negatīvā puse – foni un animācija varēja būt arī daudz, daudz detalizētāki un labāki. Katrā kadrā varēja just, ka uz seriāla grafisko noformējumu ir nežēlīgi taupīts. Jā, it kā galvenie notikumi norisinajās galveno personāžu prātiņos, un fons – tas bija tikai fons visam notiekošajam. Tomēr skatītājs skatās grafisku prezentāciju, nevis lasa grāmatu, kur pašam viss jāiedomājas! Nepatika arī drūmi pelēkais seriāla stils un līdz kauliem mitrā, bezcerīgā atmosfēra. Šī gan ir vairāk personīga rakstura problēma – droši vien ir ļaudis, kas seriālu daudzina šī iemesla dēļ. Un, iespējams, ja animācija un foni būtu labāki, arī man pelēcīgums tik ļoti vairs nekostu acīs. Es jau neprasu, lai viss būtu košs un rozā, taču kokiem zaļajai lapotnei un citām krāsām, īpaši pie apgaismojuma vajadzēja būt spilgtākām. Eh… I’m just bitching here.
Seriālam ir arī diezgan liels brainfuck faktors – bieži vien tikai ar grūtībām varēja saprast (brīžiem nemaz) kas notiek. Sapņi, murgi, simboli un atmiņas atsevišķās sērijās uz seriāla beigām savijas kopā pelēkā serpentīnā atstājot skatītāju sēžam un blisinām acis, kā arī pēc katras sērijas pārdomājam redzēto. Lai gan – faktors nebija tik uzbāzīgs un haotisks, lai garām paslīdētu tā dziļākā jēga un nozīme – vārdu sakot, var teikt, ka tas ticis meistarīgi pielietots seriālā, un par to tam atkal plusiņš.
Par muzikālo noformējumu – animācijas OP un ED mani atstāja vienaldzīgu – OP gan bija diezgan solīds pops, tomēr šai animei gan gribējās dzirdēt kaut ko smagāku vai arī uz klasisko pusi velkošu (a la X vai Elfen Lied). OSTs gan bija ļoti atbilstošs un atmosfēru radošs – galvenokārt pseido-klasiska mūzika un nemieru radošas, minorās toņkārtas izmantojošas elektroniskas skaņas.
Kopējais animes novērtējums tomēr ir stipri viduvējs – tam ir gan labi nostrādātas lietas – sižets, personāžu attīstība, gan slikti – grafiskais noformējums. Īstenībā es pat neesmu pārliecināts, vai kādam to ieteiktu.
Mūzika:
Koda Kumi – Crazy 4 U (sērijas OP)
Yuko Ando – Wasuremono No Mori (sērijas ED)
http://www.youtube.com/watch?v=bwsgrOHiXFs