2013. gads, 12 sērijas
Adaptēts no: — (oriģināls, bet saistība ar noveli High☆Speed!)
Režisore: Ucumi Hiroko
Vēl info: MAL, AniDB
Kas Tev pirmais nāk prātā, izdzirdot “Kyoto Animation” jeb “KyoAni”? Haruhi? Lucky Star? Varbūt K-On! vai Chuunibyou? Kā ar iepriekšējās sezonas Kyoukai no Kanata? Lai vai kurš būtu Tavs variants – ir lielai daļai KyoAni gabalu daudz kopīga, kas gribot negribot tiek pat gaidīti, kad šī studija kaut ko izdod. Kā piemēram: Animācija, kas ir kvalitatīvāka par vidusmēru; Labs humors; Ikoniskas (+/- moe) meitenītes priekšplāna lomās; …Vidēji garlaicīgs sižets. (Pagaidiet ar akmeņu mešanu līdz vēlākam.) Bet bija pagāj’švasar tāda anime par peldēšanu, kas varbūt nedaudz izkustināja šos iesēdušos gaidāmos standartus. Kaut tikai viena punktā – atdodot praktiski visas galvenās lomas vīriešu dzimuma tēliem – tas ilggadējiem faniem nepatikās, jo sak’ mūsu moe ražotne mēģina mūs par gejiem padarīt? Kas tik’ vēl nebūs!
…kas nav akurāt’ taisnība, tāpēc parunāsimies konkrētāk, kas un kā.
Stāsts īsumā: Vidusskolas peldēšanas klubs. Vai, pareizāk sakot, kā četri puiši, peldēšanas entuziasti, cenšas to izveidot/atjaunot. Drāma ap bijušām un jaunām komandas/draudzības saitēm.
Kā jau minēju – sižets vidēji garlaicīgs. Nē, es nesaku, ka tas ir slikts. Vienkārši – ne īpaši oriģināls, ne īpaši aizraujošs, bet gana labs, lai ar smukām bildītēm, labiem jokiem un citiem efektiem varētu gūt gana pieklājīgus panākumus. (Kas arī tiek darīts.)
Starp citu, meklējot papildus informāciju šajam rakstam, nejauši uzzināju, ka KyoAni katru gadu rīko Kyoto Animation Awards (šogad bija jau #4), kuru laureāti pretendē uz anime adaptācijām (piem., tādā veidā pie anime adaptācijas ir tikuši arī jau minētie Chuunibyou un Kyoukai no Kanata). Tikai ir viena tāda lieta, ka galveno Gran Pri balvu viņi tā arī nevienam nekad vēl nav piešķīruši. (Pat vairākas “veicināšanas balvas” netiek nevienam iedotas, atstājot kategoriju (vai pat visu konkursu, kā tas bija 2012. gadā) pavisam bez ne viena apbalvojuma.) Gribētos ticēt, ka tas ir tāpēc, ka KyoAni kaut ko jēdz no stāstiem un saprot, ka tie nav ūber-labi, nevis vienkārši skopotos ar naudas balvām.
(Paldies Tev, ka neskrēji rakstīt niknu komentāru pirms tiki līdz šejienei. Ja pēdējā rindkopa nepalīdzēja kaut nedaudz noticēt, ka manis teiktajā ir kāda kripatiņa patiesības, tad tagad droši to vari darīt.)
Tad nu otrajā KyoAni konkursā vienu no veicināšanas balvām saņēma novele High☆Speed!, kam Free! ir veidots kā turpinājums, kad puiši ir paaugušies. Tā teikt, viss, kas līdz pat gandrīz pēdējai sērijai par puišu pagātni un nesaskaņām ar Rin netiek atklāts, nāk no High☆Speed!.
Savulaik šī draugu grupiņa guvusi lielus panākumus peldēšanas stafetēs, tomēr peldēšana daļēji kļuvusi par iemeslu tam, ka katrs pēc sākumskolas gājis savu ceļu. Trīs no šī bariņa – Makoto, Nagisa un vienmēr ūdeni mīlošais Haruka, līdz šim brīdim palikuši šai pašā skolā, dzīvojot katrs savu dzīvi, bet joprojām par draugiem esot. Rin, pildot savu apņemšanos piedalīties Olimpiskajās spēlēs, trenējies ārzemēs. Kādudien jaunieši nolemj atjaunot Ivatobi skolas peldēšanas klubu, un dodas apskatīt veco, sen neizmantoto skolas peldbaseinu, kurā kādreiz lielie panākumi gūti. Par pārsteigumu visiem, pēkšņi turpat ierodas Rin, lai izaicinātu Haruku (kurš nebūt nav pārsteigts) uz sacensībām kāda senāka notikuma dēļ, par ko arī ir šis stāsts.
—yankaR
Atgriežoties pie tā, kas tiek darīts, lai tas viss taptu vēl pievilcīgāks.
Pirmais un visacīmredzamākais ir saglabāt savu trumpja kārti – animāciju. Lai gan šur tur tā tika tomēr nohaltūrēta vairāk kā parasti (vienmēr ir cerība, ka DVD un BD tas ir labots), tā joprojām ir līmenī. Mirdzošās ūdens šļakatas pat liek palaist garām dažkārt dīvainās muskuļu līnijas, neesošos krūšgalus u.tml. niekus, bet tas arī papildina joprojām ieturēto nevainīgo piemīlību, kas ir vēl viena no viņu stiprajām pusēm. Tiesa, puišus padarīt tik kjūtsīgus tiešām varētu likties mazliet riskanti, bet pēdējos studijas gabalos, kas bija pirms Free!, tas arvien vairāk tika tāpat darīts un neviens šķietami neiebilda. Free! gadījumā tas izraisīja sašutumu, jo kaitinošākā KyoAni fanu daļa (zin’kā tas ir, kad par dažām anime pilnīgi kauns atzīties, ka Tev patīk, tikai tāpēc, lai Tu netiktu pieskaitīts stereotipiskajiem tardiem, kas rada gabala piekritējiem sliktu slavu?) protestēja, ka:
1. Viņu studija mēģina viņiem iebarot homoseksualitāti.
2. Galvenie varoņi pārstāv nereāli izpildāmas prasības, lai izpatiktu meiteņu auditorijai. (Nē, nopietni?)
…tiešām vajag uzskaitīt iemeslus, kāpēc šie iebildumi nekam neder? (Jebšu “Vai tie jau tāpat nav acīmredzami?”) Kā būtu ar to, ka kails vīrieša ķermenis vai krāniņjoki iekš anime vēl nav yaoi un homoseksualitāte, ko Tu tajā saskati ir Tevis paša fantāzija? Kā būtu ar to, ka KyoAni ir kompānija, kas var brīvi izvēlēties, kam piedāvāt savu produktu, nevis ierobežot idejas, ko paši vēlas īstenot un iespējas labi nopelnīt? – Jā, zini, sievietes mūsdienās arī ir pelnoša mērķauditorija. (Bez tam, tas ir kā, piem., Samsung viedtālruņu fani tagad pieprasītu, lai viņi vairs neražo ne televizorus, ne leduskapjus, ne [insert anything they do or might]. (Vai pretējā virzienā.) )
Vēl viena lieta, kas liek domāt, ka Free! nav pliks risks cerībā uz veiksmi ir… Nē, labāk sāksim tā: Zini kā dažas lietas konkrētā laikā aktualizējas un kļūst nenormāli populāras, jo šķietami pēkšņi ir visu gaumē? Piemēram kā mēmes, kas virtuālajā pasaulē izplatās vēl straujāk un plašāk nekā mēris viduslaikos, vai kā virālie YT videoklipi, kas savā popularitātē iziet (tiešākā vai atsauču formā) arī ārpus interneta. Atkarībā no tā, kas tas ir un cik drīz tas tiek cilvēkiem atbesināts, tas var pat visai ilgi noturēties aktuāls un, ja jau cilvēkiem vēl patīk, kāpēc gan to neizmantot, vai ne? – Liekas, tāda ir arī Free! režisoru attieksme, jo iekš šīs anime var saskatīt ļoti daudz elementu, kas pēdējā ~gada laikā pirms Free! iznākšanas ir cilvēkiem (jo īpaši sieviešu dzimtes pārstāvēm) paticies. Piem., Sākot ar tādiem niekiem kā blondā trenera zvaigžņoti grebenīgā frizūra (atgādina to, kāda bija Bobak Ferdowsi, kas, pēc parādīšanās dažos kadros starp NASA darbiniekiem no Curiosity nolaišanās uz marsa, kļuva par interneta mini-slavenību) vai ED tusiņu noliktavā ar gāz’smaskās tērptiem piedejotājiem. (Atgādina Big Bang – Fantastic Baby klipu (Tikai anime mazliet nošāva greizi, atņemot viņiem drēbes, kuru vietā izsniegdza ādas siksnas, kas uzreiz maina atmosfēru uz SM klubu. :D )) Beidzot ar visas anime tēmu – (pre-)pro-peldēšana. (Kā cilvēks, kam neinteresē profesionālais sports, galīgi nesekoju ar to saistītām ziņām, bet 2012. gada vasaras olimpisko sporta spēļu laikā mani fīdu lasītāji bija pilni ar peldētājiem un zin’kas? Amerikāņi nebija vienīgie, kam tas bija topā. Arī uz Japānu togad visvairāk medaļas mājās aizveda tieši peldētāji.)
Netos atrasta spekulācija: Pat Olimpiskie riņķi ir ļoti tuvu ar puišiem nozīmētajām krāsām : Zils = Rei, Dzeltens = Nagisa, Melns = Haruka, Zaļš = Makoto, Sarkans = Rin. (Lai gan Rin varētu uztvert kā lillīgu, ja pavisam godīgi.)
Varbūt tas viss izklausās pēc muļķīgas sazvērestības teorijas, bet, lasot intervijas ar veidotājiem (pt1, pt2), nevar nepamanīt, cik ļoti viņi ir piedomājuši pie tā, kas būs šī gabala skatītāji, un ko tādi grib. (Pie kam arī neaizmirstot par, un pat ļoti rēķinoties ar, vecajiem faniem un attieksmi, kas varēja, un radās, pie viņu patriarhālās domāšanas – ar Gou (Rin māsa) un “Ama-chan” (Harukas un Makoto klases audzinātāja) piemīlību un salīdzinoši nozīmīgajām lomām bija vairāk kā gana, lai saglabātu īstu KyoAni piegaršu.
Tl;dr (a.k.a. kopsavilkums) – Kā vieglam laika kavēklim, Free! nav ne vainas, jo sevišķi karstā vasaras dienā, kad pašam īsti negribas no mājas ārā vilkties. Tajā ir arī gana visādu nieciņu, par ko faniem priecāties (piem., galvenajiem tēliem ir arī asociatīvie dzīvnieki (Nagisa = pingvīns, Makoto = valis, Rei = taurenis, Haruka = delfīns, Rin = haizivs), kas var vēl ilgi par Free! likt neaizmirst, katrreiz, kad tos ierauga), un tai pašā laikā, šī anime satur pietiekami daudz visa kā, kas var nepatikties (piem., meh-ība, pseido-plaģiātisms?), bet, ja par iemeslu, kāpēc Tev Free! nepatīk, mini, ka tā ir pārāk gejiska, tad Tu, mans draugs, esi pakaļa.
Iemesli kāpēc man nepatika Free!:
1) Nepatīk ar sportu saistītas animes
2) KyoAni darbi priekš manis ir Hit or Miss. Free! bija miss.
Man radās iespaids, ka Free! vairāk patiktu slice of life un vieglas skolas drāmas faniem.
Sasmējos par “Galvenie varoņi pārstāv nereāli izpildāmas prasības, lai izpatiktu meiteņu auditorijai.” Realitāte != anime. Smieklīgākais ir tas, ka animē sievietes ar lielām krūtiem itin bieži tiek atainotas kā ļoti veiksmīgas sportistes. Diemžēl realitātē tas nav diezko reāli.
Nu man patika Free! Bet pa lielam Maitniekam ir taisnība.
Šis anime tika veidots sieviešu auditorijai, bet bija baudāms arī vīriešu. Un teikšu atklāti esmu redzējis anime ar mazāk fan servisu un lielāku Yaoi, tapēc tie protestētāji var iet protestēt pret varavīksni. Un piekritīšu: Tu tajā saskati Tevis paša fantāziju.
Noskatijos arī šo animi, bija diezgan interesanta …, izņemot (manam) prātam neaptveramo savārstijumu pēdējā epizodē.
Un tas papildinājums “gay swimming”, ko commie bija piekabinājuši virsrakstam “free”, manā skatijumā bij nevietā.