Skip to content
 
Latvijas anime blogs
Latvijas anime blogs
  • < Skaidrojošā vārdnīca >
Twitter
  • < Skaidrojošā vārdnīca >

Unfiltered_Sake_at_Gyu-KakuPasaulē 1. Oktobris ir Nacionālā Sakē Diena.

Japānā radies alkoholisks dzēriens, kas tiek pagatavots no raudzētiem rīsiem. Tas bieži tiek saukts par „rīsu vīnu”, bet tā pagatavošanas process vairāk līdzinās alum.

Vārds „Sakē” (酒, „alkohols”, izrunā arī „shu”) tiek pielietots apzīmējot visus alkoholiskos dzērienus.

Sakē izcelsme ir nezināma. Pirmoreiz, rakstiski, tas tiek pieminēts Japānas pirmajā vēsturiskajā hronikā – Kojiki, kas tika sarakstīta mūsu ēras 712. Gadā.

dainihon-meisan-sue-moto-making

Asuka perioda laikā (538 – 710), īstā Sakē, kas tika pagatavots no rīsiem, ūdens un kōji pelējuma, bija dominējošais alkoholiskais dzēriens Japānā. Heian perioda laikā, tas tika izmantots reliģiskos pasākumos, pilsētas festivālos un dzeršanas spēlēs. Ilgu laiku Sakē izgatavošanu bija monopolizējusi valdība, bet 10 g.s. tā brūvēšanu uzsāka arī tempļi un svētnīcas, tādejādi kļūstot par galvenajiem ražošanas centriem nākamos 500 gadus.

141231shuzou

Meiji Revolūcijas laikā tika uzrakstīts likums, kas atļāva ikvienam, ar gana naudas un zināšanām, atvērt savu brūvētavu. Gada laikā, pa visu Japānu, tika atvērtas ap 30 000 brūvētavu, bet, gadiem ejot, valdība uzlika Sakē industrijai arvien lielākus nodokļus. Un, protams, brūvētavu skaits nokritās līdz 8000.

1904. gadā Japānas valdība atvēra pirmo Sakē-brūvēšanas pētniecības institūtu.

Krievijas-Japānas kara laikā (1904-1905) Japānas valdība ar likumu aizliedza Sakē brūvēšanu mājās. Tajā laikā, Sakē sastādīja pārsteidzošus 30 procentus valsts ienākošo nodokļu. Un tā kā mājās brūvēts Sakē bija beznodokļu Sakē, šāda likuma izdošana likās loģiska.

Sake pasniegšana.

Japānā Sakē var tikt pasniegts dažādās temperatūrās – atdzesētu, istabas temperatūrā, vai uzkarsētu. Tipiski, karsts Sakē tiek uzskatīts par ziemas dzērienu, bet augstas kvalitātes Sakē – nekarsē, jo tā pazustu īpašais aromāts un garša. Uzkarsējot maskē vecas vai zemas kvalitātes Sakē. Atdzesētā Sakē temperatūra, līdzīgi baltvīnam, ir 10 grādi pēc celsija, bet uzkarsētam – 50 grādi pēc celsija.  Noderīgi būtu zināt, ka Sakē tiek karsēts ūdens peldē, nevis virs atklātas uguns vai elektriskajā tējkannā.

sake-warm

Pretēji citiem alkoholiskajiem dzērieniem, kuri tiek lieti glāzē, Sakē, tradicionāli, jāpasniedz “masu” (koka krūzītē, kas atgādina nelielu kastīti) vai “ochoko” (arī “sakazuki” – neliela keramikas krūzīte). Speciālais trauciņš jātur abām rokām – viena no tām jānovieto zem trauka atbalstam, bet ar otru tas maigi jāsatver no sāna. Namatēvs ielej sakē viesa krūzītē, vai arī zemāka statusa  persona (piemēram, darbinieks) ielej dzērienu priekšniekam.  Mūsdienās Sakē dzeršanas kultūras pamatā ir noteikums nekad neatstāt partnera ochoko tukšu.

DSC_0792

Laika gaitā šī tradīcija savu spēku ir zaudējusi, bet vēlaizvien ir vērojama saviesīgos pasākumos kā, piemēram, biznesa maltītēs.

Parasti, sakē daudzums, kas tiek pasniegts, ir 180ml jeb viens gō.

Iegaumē – pie atdzesētiem ēdieniem nepasniedz atdzesētu Sakē un pie karstiem ēdieniem nepasniedz uzsildītu Sakē.

Arī Latvijā to var atrast veikalos „Stockman” un „Prizma”, kā arī internetā, tas tiek kategorizēts kā vīna dzēriens un, aptuveni, maksā 12 – 20 eiro par 0.75l pudeli. Nezinu kā tagad, bet agrāk Sakē varēja nopirkt arī „Gan Bei” restorānos.

Ceru Jums šis raksts šķita interesants.

Vienmēr Jūsu,

Coffee

Kampai!!!

401388-untitled_28Info: Wiki, TravelNews

Share this post

Author: Coffee

Post navigation

PreviousPrevious post:Gyo (GYO: Tokyo Fish Attack)NextNext post:Tokyo Ghoul

Saistītās ziņas

Jaunumi līdz 01.11.2013
4.11.2013
Jaunumi līdz 15.08.2013
15.08.2013
Japānas vēstniecības piedāvātie pasākumi jūlijā
4.07.2013
UniCon 2013
21.06.2013
Jaunumi līdz 10.06.2013
11.06.2013
Jaunumi līdz 17.05.2013
18.05.2013

5 Comments

  1. cc says:
    3.10.2014 at 13:26

    skopa informācija, pat wikipēdija nespēja man pateikt galveno par šo dzērienu, tas ir cik procenta alkohola tas satur, biju domājis ka tas ir rīsu šņabis, bet ja tiek pieminēts dzēriens, tad grūti spriest – bet speciāli skriet uz Prizmu nevēlos.

  2. Coffee says:
    3.10.2014 at 15:02

    @cc: Atvainojos, šķiet, ka būšu piemirsis šo informāciju norādīt. Nedomāju, ka alkohola saturs dzērienā ir galvenais. Atbildēšu uz Jūsu jautājumu – tātad alkohola saturs sakē, parasti, ir 18 – 20 procenti, bet, lielākoties, tas, pirms pildīšanas pudelēs, tiek atšķaidīts ar ūdeni līdz, aptuveni, 15 procentiem. Latvijā pieejamajam Sakē ir 14,6 procenti alkohola.

  3. cc says:
    7.10.2014 at 15:39

    Paldies par informāciju, turpmāk zināšu. Bet dīvaini ka šo info par grādiem grūti atrast.

  4. ^.^ says:
    16.10.2014 at 15:57

    Man personīgi sake ļoti garšo, gan atdzesēts, gan karsts, tikai brīžiem māc šaubas vai tas ko var nopirkt Latvijā ir riktīgs. Vienreiz nopirku stokmanā, palasot uz pudeles rakstīto, atklāju ka dzēriens nemaz nav ražots Japānā, tas mani mazliet apbēdināja, jo pazuda pārliecība ka tas ir tāds kādam būtu jābūt.

  5. Coffee says:
    19.10.2014 at 16:01

    Jā, Latvijā nopērkamais Sakē, visdrīzāk, ir ražots ASV. Bet nevajag nokārt degunu, tas ir gatavots pēc japāņu receptes. Sakē uzņēmumi ASV, lielākoties, pieder amerikā dzīvojošiem japāņu uzņēmējiem.

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published.

clear formPost comment

Laipni lūgtum animeblog.lv !!
Meklēt:
Kategorijas
  • Anime
  • Cits
  • Filmas
  • J-spēles / VN
  • Japāna
  • Manga
  • Pasākumi / Notikumi
  • Ziņas / Jaunumi
Pēdējie komentāri
  • DanielBeado on < Skaidrojošā vārdnīca >
  • flatters on < Skaidrojošā vārdnīca >
  • depository on < Skaidrojošā vārdnīca >
  • sycophant on < Skaidrojošā vārdnīca >
  • Valentin Worthen on Lucky ☆ Star
Tagi
īsmetrāžas šausmas Anime asinis atmiņas zudums bailes cīņas dīvaina animācija detektīvs drāma Ecchi fantāzija Harēms horror ikdienas dzīve karš komēdija mīlas trīsstūris mīlestība mūzika maģija mecha militārisms nākotne noslēpums pārdabisks spēks pēc-apokaliptika pagātne paralēlā pasaule pieaugušajiem piedzīvojumi roboti romantika sci-fi sekss sezonas apskats skaista animācija skolas gaitas slepkava spēle spriedze tehnoloģijas traģēdija vampīri vardarbība
Copyright @2017 animeblog.lv. Visas tiesības aizsargātas